Zdrowie

Ciążowe niedogodności – bóle głowy, ich przyczyny, metody leczenia oraz domowe sposoby na ich zwalczanie

Bóle głowy są jednymi z najbardziej nieznośnych dolegliwości, które dotyczą kobiet oczekujących na narodziny swojego dziecka. Mogą one przybierać formę chroniczną lub niespodziewanie nasilić się w momentach, kiedy tego najmniej oczekujemy, uniemożliwiając normalną aktywność. Mimo że nie stanowią zagrożenia dla zdrowia matki i rozwijającego się malucha, mogą powodować duże dyskomfort, wpływając negatywnie na nastrój i ograniczając możliwość wykonywania ulubionych czynności przyszłej mamy. Czy zastanawialiście się kiedyś, czym są spowodowane i jak można je łagodzić za pomocą domowych metod? Oto nasze propozycje.

Początkowo warto zwrócić uwagę na to, że ból głowy u ciężarnej może mieć wiele różnych przyczyn. Często jest efektem stresu, przemęczenia, długotrwałej ekspozycji na hałas czy niedostatku snu. Może również wynikać z dehydratacji organizmu, niechęci do korzystania ze świeżego powietrza czy niewłaściwej diety.

Gdy ból głowy towarzyszy ci zawroty, najważniejsze jest jak najszybsze usadzenie się w komfortowej pozycji, poproszenie osoby znajdującej się w pobliżu o przewietrzenie pomieszczenia, a także – w zależności od stopnia zaawansowania ciąży i samopoczucia – o asystowanie. Znane i skuteczne rozwiązanie polega na położeniu się na plecach, podniesieniu nóg i oparciu ich na przykład na krześle. Taka pozycja, zwana przeciwwstrząsową, stosowana jest podczas omdlenia i umożliwia swobodny powrót natlenionej krwi do mózgu.

Oprócz wymienionych wcześniej czynników, bóle głowy mogą być spowodowane również zmianami hormonalnymi, które występują podczas ciąży. Szereg nieprzyjemnych dolegliwości, zwłaszcza na etapie pierwszego trymestru, wynika z podwyższonego stężenia progesteronu we krwi. Hormon ten wpływa na układ krążenia przez rozszerzanie naczyń krwionośnych, w tym tych umiejscowionych w mózgu. Wzrost przepływu krwi w tej części ciała może prowadzić do bólów głowy.

Estrogeny – hormony, których poziom we krwi również rośnie w czasie ciąży, powodują zatrzymywanie wody w organizmie, co sprzyja powstawaniu obrzęków. Subtelny obrzęk tkanki mózgowej może być jednym z objawów bólu głowy u ciężarnej.

Similar Posts