Zakupy Zdrowie

Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Jak sobie z nim radzić?

blue monday

Początek tygodnia sam w sobie jest trudny dla większości. Wracając po weekendzie do codziennych obowiązków, może być ciężko znaleźć w sobie ogrom pozytywnej energii. Aktualnie należy wziąć pod uwagę także szarość za oknem i niezachęcającą atmosferę do wychodzenia z domu. Dzisiejszy dzień jest określany także jako najbardziej depresyjny w roku. Blue Monday, ponieważ takie nosi określenie, przypada na trzeci poniedziałek w dopiero rozpoczynającym się roku. Czym jest i jak sobie z nim radzić? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Czym jest Blue Monday?

Terminem Blue Monday określa się trzeci poniedziałek w dopiero rozpoczynającym się roku. Jest on uznawany za najbardziej depresyjny dzień w roku. W wolnym tłumaczeniu oznacza smutny, przygnębiający poniedziałek. Twórcą określenia jest brytyjski psycholog z uniwersytetu Cardiff, Cliff Arnall, który na podstawie własnych wyliczeń doszedł do tego typu wniosków. Rezultaty swoich działań opierał na czynnikach meteorologicznych, psychologicznych, a także ekonomicznych.

W kwestiach meteorologicznych wziął pod uwagę krótszy dzień, a co za tym idzie, mniejsze nasłonecznienie. Czynniki psychologiczne mające wpływ na samopoczucie w Blue Monday to przede wszystkim nieumiejętność dotrzymania postanowień noworocznych, których stawiamy sobie za dużo. Za odczuwanie najbardziej depresyjnego nastroju odpowiadają także kwestie ekonomiczne. Okres przedświątecznej gorączki i kupowania prezentów potrafi mocno naruszyć domowy budżet, przez co w późniejszych miesiącach może mieć to ogromny wpływ na codzienne samopoczucie.

Jak sobie radzić w najbardziej depresyjnym dniu roku?

Mimo że Blue Monday określany jest jako najbardziej depresyjny dzień w roku, warto się temu przeciwstawić i zrobić wszystko, aby takim się nie stał. Przede wszystkim dlatego, iż teorie Cliffa Arnall’a zostały uznane za pseudonaukowe. Jeśli jednak nie czujesz się dzisiaj dobrze, mamy dla Ciebie kilka sposobów, które pomogą Ci to zmienić!

Przyjemności to podstawa!

Nic nie poprawia nastroju tak jak sprawienie sobie przyjemności. Może być to wszystko, czego pragniesz, lecz jeśli postawisz na drobnostki, także będzie w porządku. Czasem wystarczy dobry posiłek, który niekoniecznie musisz sam sobie przyrządzać. Warto czasem zrezygnować z nadmiaru obowiązków i oddelegować ich wykonanie komuś innemu. Ty zyskasz zarówno odrobinę czasu, jak i odpoczynku

Przyjemnością mogą być także czynności, które sprawiają, że czujesz się zrelaksowany. Może być to zatem długa kąpiel w towarzystwie olejków aromatycznych, a także wieczór spędzony pod kocem z ulubioną książką i herbatą.

Spraw sobie prezent!

Dzień, który określany jest jako najbardziej depresyjny w roku, można odmienić na jeden z najlepszych. Jak? Spraw sobie mały prezent. Nie musisz wydawać na siebie fortuny, może być to zwykły drobiazg. Celem tego zadania jest uświadomienie sobie, że małe rzeczy potrafią sprawiać ogrom radości, o której niekiedy zapominamy w trudach dnia codziennego. Dlatego nie zwlekaj – kup sobie nową książkę albo kolorowankę dla dorosłych. Jeśli nie jest to prezent w Twym guście, zdecyduj sam.

Choć Blue Monday nazywany jest najbardziej depresyjnym dniem w roku, od Ciebie tylko zależy, jak go wykorzystasz. Pamiętaj jednak, żeby dbać o własne samopoczucie i zdrowie psychiczne, dlatego znajdź czas na relaks i odpoczynek.

Similar Posts