Hobby Zakupy Zdrowie

Arbuz – skarbnica witamin i minerałów z niską kalorycznością i przepisami na potrawy

Arbuz, gatunek rośliny zaliczanej do rodziny dyniowatych, cieszy się ogromną popularnością. Przede wszystkim ze względu na swój wysoki udział wody, wynoszący ponad 90 procent, ale również ze względu na liczne korzyści zdrowotne. Wzbogacenie diety o sezonowe potrawy przygotowane z arbuza lub sok z tego owocu nie tylko dodaje słodkiego, orzeźwiającego smaku posiłkom, ale także wpływa pozytywnie na ogólną kondycję organizmu.

Biorąc pod uwagę kaloryczność i wartość odżywczą, arbuz zwyczajny, nazywany też kawonem, należy do rodziny dyniowatych. Jego bliskim krewnym jest melon. Choć wiele osób zadaje sobie pytanie, czy arbuz to owoc, czy warzywo, właściwa odpowiedź z punktu widzenia botaniki brzmi – warzywo.

Początkowo arbuz pochodził z Afryki Południowej, gdzie występował jako roślina dzika. Obecnie jednak uprawa arbuza jest popularna na całym świecie, zwłaszcza tam, gdzie panuje ciepły klimat. Miąższ arbuza cieszy się niesamowitą popularnością dzięki słodkiemu smakowi, orzeźwiającemu aromatowi i wysokiej zawartości wody, która stanowi ponad 90 procent tego owocu. Natomiast pestki arbuza są bogatym źródłem białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Arbuz jest zaliczany do pokarmów o niskiej kaloryczności – 100 gramów owocu zawiera jedynie około 30 kcal. Głównym makroskładnikiem w jego składzie są cukry, które odpowiadają za słodki smak. W związku z tym dojrzały arbuz dostarcza głównie kalorie w postaci prostych węglowodanów, co przekłada się na stosunkowo wysoki indeks glikemiczny wynoszący 72.

Jednak wartości odżywcze arbuza to nie tylko witaminy, sole mineralne oraz bioaktywne związki, takie jak witamina C, likopen, beta karoten, magnez, potas, witaminy z grupy B i cytrulina. Arbuz powinien być traktowany nie tylko jako pokarm, ale także jako doskonałe źródło nawodnienia, szczególnie w czasie letnich upałów.

Similar Posts