Zdrowie

Diaper Dermatitis: Powody, Symptomy, Diagnoza, Terapia, i Domowe Metody Leczenia

Pieluszkowe zapalenie skóry to przypadłość częsta u niemowląt i małych dzieci, które jeszcze nie nabyły umiejętności korzystania z nocnika. Jest szacowane, że każde dziecko doświadcza tego stanu przynajmniej raz podczas okresu używania pieluszek. Objawy pieluszkowego zapalenia skóry mogą być lekkie lub severe, w takim przypadku konieczna jest konsultacja pediatry. Co to jest pieluszkowe zapalenie skóry? Jakie są powody pieluszkowego zapalenia skóry? Jak się leczy tego typu inflamacje?

Pieluszkowe zapalenie skóry, również znane jako PZS (z ang. diaper dermatisis lub napkin dermatitis), to kompleks symptomów stanu zapalnego skóry pojawiających się na obszarach ciała dziecka pokrytych pieluchą. Czasem inflamacje skórne mogą również rozprzestrzeniać się poza ten obszar. Zazwyczaj ta dolegliwość dotyka niemowlęta pomiędzy 7 a 12 miesiącem życia.

Pieluszkowe zapalenie skóry może pojawić się także u dorosłych osób, które z powodu niekontrolowanego oddawania moczu i/lub stolca muszą nosić jednorazowe pieluchy.

Symptomy pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt mogą być łagodne, w takim przypadku zauważamy przede wszystkim zaczerwienienie i podrażnienie skóry dziecka na obszarach przylegających do pieluchy. Jeżeli jednak zignorujemy te zmiany skórne, problem zaczyna się pogłębiać i dotykane są głębsze warstwy skóry, co prowadzi do poważniejszych symptomów.

Tymi symptomami są:

  • zaognienie skóry,
  • świąd i pieczenie, które sprawiają maluszkowi duży dyskomfort,
  • opuchnięcie i ucieplenie miejsc objętych stanem zapalnym,
  • wtórne infekcje spowodowane nadkażeniami bakteryjnymi i grzybiczymi,
  • maceracja naskórka, której efektem może być łuszcząca się skóra, powstawanie pęcherzy surowiczych, grudek, kontaktowy wyprysk, a w skrajnych przypadkach także bolesne nadżerki.

Dziecko cierpiące na pieluszkowe zapalenie skóry ma obniżony nastrój, jest bardziej płaczliwe i niechętnie zgadza się na zmianę pieluszki. Jest to spowodowane nasilonymi objawami skórnymi, które powodują duży dyskomfort i ból, z którym dziecko nie jest w stanie sobie poradzić samodzielnie.

Similar Posts