Zdrowie

Suplementacja magnezem u dzieci – kiedy jest konieczna i jak wyselekcjonować odpowiedni produkt?

Braki w dostarczaniu do organizmu dziecka odpowiedniej ilości magnezu mogą niekorzystnie odbić się na jego prawidłowym rozwoju. Wzmożone zapotrzebowanie na ten minerał może występować w sytuacjach stresowych, podczas infekcji czy zwiększonego obciążenia zarówno umysłowego, jak i fizycznego. Objawami niedoboru magnezu mogą być nadmierne pobudzenie, trudności z utrzymaniem koncentracji czy nawracające bóle głowy. Dobrym rozwiązaniem, zamiast tradycyjnych tabletek z magnezem, mogą okazać się suplementy diety w formie atrakcyjnych dla dzieci żelków.

Funkcje magnezu w organizmie człowieka są różnorodne i niezwykle istotne. Ten pierwiastek razem z wapniem i witaminą D3 buduje kości, gwarantując im niezbędną wytrzymałość, co ma także znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. Magnez uczestniczy również w tworzeniu tkanek i błon komórkowych, sprzyjając procesom wzrostu. Jest niezbędny dla prawidłowego działania systemu nerwowego – wzmacnia zdolności poznawcze oraz koncentrację, zwalnia objawy nadpobudliwości, posiada właściwości relaksujące i uspokajające, przeciwdziała uczuciu zmęczenia.

Magnez jest kluczowy dla prawidłowej pracy mięśni, wliczając w to mięsień sercowy. Ma też znaczenie dla funkcjonowania komórek krwi, tak zwanych trombocytów, które odgrywają główną rolę w procesach krzepnięcia krwi. Prowadzi regulację gospodarki hormonalnej oraz wpływa na rozwój układu immunologicznego. Ponadto, obecność magnezu w wydalanej z organizmu moczem zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych. Wszystkie te aspekty świadczą o nieocenionej roli magnezu dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Similar Posts