Motoryzacja

Nie tylko kierowcy, ale także pasażerowie muszą liczyć się z konsekwencjami łamania przepisów drogowych

Policja nie ogranicza się do nałożenia mandatów wyłącznie na kierowców. W przypadku naruszenia art. 39 ustawy Prawo o ruchu drogowym, konsekwencje mogą spotkać również pasażerów. Mandat wynosi 100 zł, ale to nie jedyny efekt złamania tego przepisu. Bardziej dotkliwą karą dla kierującego może okazać się nałożenie punktów karnych, które mogą wynosić od 5 do 8 w zależności od ilości pasażerów, którzy nie przestrzegali obowiązujących przepisów. Co więcej, w takiej sytuacji mandat jest nałożony zarówno na kierowcę, jak i pasażera.

Art. 39 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi, że zarówno kierujący samochodem, jak i osoba nim przewożona są zobligowani do korzystania z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy. Naruszenie tej reguły skutkuje nałożeniem mandatu i punktów karnych. Co ważne – do odpowiedzialności finansowej zostają pociągnięci również pasażerowie.

Nieodpowiednie zachowanie w samochodzie może okazać się kosztownym błędem. Mandat za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa wynosi 100 zł i towarzyszy mu nałożenie 5 punktów karnych. Jeżeli pasażer nie zapiął pasów, zarówno on, jak i kierowca zostają ukarani mandatem. Jeżeli w samochodzie jest więcej pasażerów, a co najmniej dwóch z nich nie przestrzega obowiązku zapinania pasów, to na konto kierowcy zostanie dopisanych aż 8 punktów karnych.

Polskie prawo drogowe przewiduje jednak szereg wyjątków od obowiązku zapinania pasów, które są szczegółowo opisane w pkt 2 art. 39 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Znajdują się tutaj między innymi osób posiadających zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa, osoba w widocznej ciąży czy kierujący taksówką podczas przewożenia pasażera.

Similar Posts