Nauka dla wielu uczniów jest ciężka. Szkoły wymagają opanowania ogromnej ilości materiału, ale jednocześnie nie podpowiadają, jakie metody nauczania może zastosować w tym procesie uczeń, przez co każdy musi wypracować je samodzielnie. Przez to wielu młodym osobom wydaje się, że najlepiej uczy im się podczas słuchania muzyki. Są uczniowie, którym faktycznie ona pomoże, ale znacznej większości tylko utrudni pracę.
Muzyka bardzo łatwo rozprasza
Wszystko zależy w dużej mierze od tego, po jaki gatunek muzyki się sięga. Jeśli w tle zamierzasz puścić swoją ulubioną playlistę, na której znajduje się masa kawałków przywołująca u Ciebie pozytywne wspomnienia, to każdy z nich stanie się dla Ciebie potencjalnym rozpraszaczem. To niestety oznacza, że ich obecność utrudni Ci zadanie i sprawi, że nie uda Ci się zapamiętać niczego na stałe. Mimo to wielu uczniów sięga właśnie po taką muzykę, którą dobrze zna i którą nuci podczas nauki. Kiedy mocno odbierasz bodziec, jakim jest melodia i jej słowa, nie zostawiasz sobie miejsca na rzetelne przyswajanie materiału.
Wiele osób słucha muzyki, żeby się nie uczyć
Puszczenie sobie muzyki w tle bardzo często staje się wymówką, którą można zastosować, żeby się nie uczyć. Otaczanie się różnego rodzaju rozpraszaczami z własnej woli jest strzałem w stopę. Nie da się niczego nauczyć, jeśli co chwilę zmieniasz lecący w tle kawałek albo śpiewasz razem z wokalistą. Są osoby, które podświadomie uciekają do muzyki, bo wiedzą, że kiedy jest puszczona w tle, nie są fizycznie w stanie skupić się na swoim zadaniu. A na drugi dzień, kiedy przychodzą na sprawdzian, mogą śmiało powiedzieć, że nie mieli wystarczająco dużo czasu albo materiał był dla nich zbyt trudny i nie dali sobie z nim sami rady.
Muzyka klasyczna faktycznie może pomóc
Są gatunki, które faktycznie wpływają pozytywnie na koncentrację w czasie nauki i pomagają lepiej przyswoić przerabiany materiał. Jednym z nich jest muzyka klasyczna. Badania naukowa wyraźnie pokazują, że wpływa pozytywnie na mózg i wspomaga rozwój mnemotechnik. Nie każda osoba czuje się dobrze podczas słuchania jej. Wielu młodych ludzi jej obecność w tle może drażnić i rozpraszać. Trzeba się do niej przyzwyczaić, a ten proces może przebiegać boleśnie powoli. Wiele osób chętniej w ogóle zrezygnuje z muzyki, niż sięgnie po tę w wersji klasycznej. Uczenie się w ciszy często lepiej działa na zapamiętywanie, niż puszczanie czegoś w tle.