Zdrowie

Wskaźniki wypalenia zawodowego – kiedy powinniśmy zareagować?

Statystyki wskazują, że aż jedna czwarta społeczności polskiej doświadcza wypalenia zawodowego. Niemniej jednak, wielu ludzi nie jest świadomych tych symptomów i nie podejmuje działań, by z tym walczyć. Ignorowanie sygnałów może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego warto zwracać uwagę już na początkowe oznaki.

Pierwszym, najbardziej widocznym symptomem jest brak satysfakcji z pracy, która wcześniej sprawiała nam radość. Poczucie zmęczenia pojawia się już na myśl o kolejnym dniu w pracy. Po weekendzie, mimo odpoczynku, w poniedziałek czujemy się wyczerpani. Nasze problemy nie ustępują nawet po długim urlopie. Powrót do obowiązków kojarzy nam się z dużym stresem („będę musiał siedzieć przez wiele godzin”, „jak wytrzymam cały dzień przed komputerem?”).

Wypalenie zawodowe może mieć wiele przyczyn. Najważniejszymi są: brak satysfakcji z obowiązków, niedopasowanie zadań do naszych umiejętności (czujemy się niedocenieni, zadania nie są zgodne z naszymi kwalifikacjami, chcielibyśmy robić coś innego) lub stres spowodowany nadmiarem obowiązków i nierealistycznymi oczekiwaniami ze strony przełożonego, jak również niesatysfakcjonujące wynagrodzenie. Inne faktory to monotonne zadania, rutyna, brak szans na rozwój oraz niezadowolenie z warunków finansowych lub oferty pracodawcy (np. złe warunki lokalowe czy techniczne). Wypalenie zawodowe może być także skutkiem mobbingu, toksycznej atmosfery w biurze, czy własnych problemów osobistych wpływających na sytuację zawodową. Czasami przyczyną jest brak zgodności pomiędzy wykonywaną pracą a naszymi wartościami.

Warto zauważyć, że introwertycy, którzy mają trudności z wyrażaniem swoich emocji i oczekiwań wobec pracy, są bardziej narażeni na wypalenie zawodowe.

Na liście symptomów możemy znaleźć: chroniczne zmęczenie; brak motywacji do wstawania rano; niechęć do pracy; zmęczenie fizyczne bez wyraźnej przyczyny; niepokój, lęk, wewnętrzne zdenerwowanie; obniżenie nastroju; łatwe przechodzenie od euforii do smutku; bóle głowy, problemy żołądkowe (ból brzucha, biegunka) – czyli objawy psychosomatyczne; słaba odporność i łatwe łapanie infekcji, co jest związane z wyczerpaniem psychicznym.

Jednym z najprostszych rozwiązań dla wypalenia zawodowego jest zmiana pracy lub nawet branży.

Zanim jednak podejmiemy taką decyzję, warto skonsultować się z zaufaną osobą lub psychologiem na temat konkretnych przyczyn naszego wypalenia. Taka rozmowa może pomóc nam znaleźć nową ścieżkę kariery, która przyniesie nam satysfakcję.

Choć bywa to trudne, warto również otwarcie porozmawiać z przełożonym na temat naszych potrzeb i tego, co sprawia, że nie jesteśmy zadowoleni z obecnej pracy (np. zła atmosfera w biurze, zbyt wiele obowiązków). Taka rozmowa może odwieść nas od myśli o poszukiwaniu nowej pracy. Może okazać się, że przełożony zaproponuje nam zmianę zakresu obowiązków, lepszą płacę lub wprowadzenie zasad równowagi między pracą a prywatnością (szczególnie ważne w firmach oferujących pracę zdalną lub hybrydową).

Similar Posts