Zdrowie

Walka z żylakami – tradycyjne metody i nowoczesne nawyki na poprawę krążenia

Żylaki są efektem zaburzeń w krążeniu żylnym. Leczenie tej przypadłości wymaga nadzoru fachowca, który podejmuje decyzje dotyczące terapii. W pełni skuteczne pozbycie się problemu jest możliwe tylko dzięki profesjonalnej pomocy medycznej. Metody, o których mówimy poniżej, wywodzą się z tzw. „domowej medycyny” – to naturalne sposoby radzenia sobie z dolegliwościami, które stosowano w czasach, kiedy leki nie były jeszcze tak łatwo dostępne. Ich długowieczność i przekazywanie z pokolenia na pokolenie mogą sugerować ich skuteczność, jednak pamiętajmy, że są one przedstawione tu jako dodatkowe informacje a nie zalecenia. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek z tych metod, należy skonsultować się ze specjalistą.

W sytuacji, gdy po dniu pełnym obowiązków czujesz ciężkość nóg, warto położyć je do góry. Można to zrobić leżąc płasko i podkładając pod nogi poduszkę lub opierając je na ścianie. Kluczowe jest, aby nogi były jak najbardziej wyprostowane – przykurcze mogą bowiem prowadzić do obrzęków. Zaleca się, aby po 10-15 minutach w takiej pozycji się przewrócić na lewy a potem na prawy bok i tak spędzić kilka chwil. Na noc pod łydki można włożyć złożony kocyk lub poduszkę.

Regularna aktywność fizyczna jest jednym z najlepszych sposobów na poprawę krążenia, co jest kluczowe w przypadku problemów z żylakami. Warto spacerować jak najczęściej, wybierać schody zamiast windy i jak najczęściej zostawić samochód w domu, idąc pieszo lub korzystając z roweru. Pozytywnie na krążenie wpływają także pływanie, jogging na miękkim podłożu oraz praktyka jogi i tai chi.

Jednak nie tylko poza miejscem pracy, ale również w czasie wykonywania obowiązków służbowych możemy dbać o zdrowie nóg. Jeśli nasza praca wymaga siedzenia, warto zadbać o to, aby nogi były oparte o podłogę lub specjalny podnóżek. Wysokość krzesła powinniśmy dostosować tak, aby ugięte nogi tworzyły kąt prosty. Przerwy od pracy powinniśmy wykorzystać na krótkie spacery, a co pewien czas wykonujemy ruchy palcami stóp i stopami. Okazjonalne podnoszenie nóg również korzystnie wpływa na ich zdrowie.

Similar Posts