Zdrowie

Zaskakujące fakty o ananasach – jak rosną i jakie mają właściwości?

Niezwykłe jest to, jak rosną ananasy. Wbrew powszechnym przekonaniom, te egzotyczne owoce nie wyrastają na drzewach. Faktycznie, ananasy rosną z ziemi, wśród ostrych, kolczastych liści, które wyłaniają się ze szczytu niewielkiej łodygi. Te unikalne rośliny mogą osiągać wysokość od 0,5 do 1,5 metra. Można je również hodować jako rośliny doniczkowe. Aby ananas mógł prawidłowo rosnąć, wymaga temperatury minimum 18 st. Celsjusza i wilgotności powietrza utrzymującej się na poziomie 75-90 proc. Dodatkowo, ananasy potrzebują dużo światła słonecznego. Są tolerancyjne na okresowe susze glebowe, ale nie znoszą zbyt długotrwałej wilgoci.

Ananasy są cenione ze względu na wiele wartościowych składników odżywczych, które zawierają. Wśród nich znajduje się witamina C – już 100 g ananasa pokrywa 15 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Witamina C jest niezbędna dla syntezy kolagenu, który występuje w kościach, stawach i mięśniach, a także pomaga w absorpcji żelaza. Ponadto jeden plaster ananasa o masie 100 g dostarcza naszemu organizmowi około 1,5 g błonnika pokarmowego, który wpływa korzystnie na pracę jelit, wspomaga rozwój zdrowej mikroflory jelitowej i pomaga obniżyć poziom cholesterolu.

Ananas zawiera również bromelinę – mieszankę enzymów proteolitycznych, które mają unikalne właściwości. Bromelina może być pomocna w leczeniu niestrawności oraz wykazuje działanie przeciwzapalne. Niektóre badania sugerują, że żele zawierające bromelinę mogą przyspieszać gojenie się ran poprzez usunięcie martwych tkanek po oparzeniach. Właściwości bromeliny mogą także pomagać skracać czas trwania bólu i stanów zapalnych po operacji. Badania przeprowadzone na etapie wstępnym sugerują również, że bromelina może zmniejszać nasilenie dławicy piersiowej oraz redukować ryzyko zawału serca przy jednoczesnym stosowaniu potasu i orotanu magnezu. Niemniej jednak, mimo obiecujących wyników tych badań, nie ma na razie wystarczającej liczby dobrze kontrolowanych badań klinicznych na ludziach potwierdzających te działania bromeliny. Ponadto, bromelina może zwiększać poziom antybiotyków tetracyklinowych w tkankach.

Warto też podkreślić, że ananas ma korzystny wpływ na mężczyzn. Sok z ananasa może poprawić jakość nasienia, zwiększając ruchliwość plemników. Dodatkowo, ananas jest szeroko uznawany za afrodyzjak.

Similar Posts