Bez wątpienia, płaski, dobrze wysportowany brzuch jest celem wielu kobiet. Jest to cel całkowicie osiągalny, pod warunkiem stosowania odpowiedniej diety oraz regularnego wykonywania specyficznych ćwiczeń. Dzięki starannie zaprojektowanemu planowi treningowemu, będziemy mogli nie tylko zrzucić nadmiar tłuszczu z naszego brzucha, ale również wyrzeźbić pośladki i wysmuklić sylwetkę.
Podstawą rzeźbienia idealnego brzucha jest zdobycie wiedzy o jego anatomii. Mimo że można by przypuszczać, że struktura naszego brzucha jest prosta, sytuacja wygląda całkiem inaczej. Brzuch jest zbudowany z trzech różnych grup mięśni, które są ułożone warstwowo. Każda z tych grup mięśniowych ma swój początek i koniec w odmiennym punkcie, a włókna mięśniowe rozchodzą się w różne strony, co sprawia, że są odpowiedzialne za inne rodzaje ruchów.
Najbardziej powierzchownym mięśniem jest mięsień prosty brzucha, który rozpoczyna się na mostku i kończy się na spojeniu łonowym. Charakteryzuje się pionowymi włóknami mięśniowymi oraz charakterystycznymi smugami ścięgnistymi, które rozdzielają go na dwie części. Dzięki prawidłowemu wytrenowaniu tego mięśnia, widoczne stają się jego poprzeczne smugi, które tworzą efekt „kaloryfera”. Mięsień ten zapewnia zgięcie tułowia do przodu.
Druga grupą są mięśnie skośne brzucha, potocznie nazywane bocznymi mięśniami brzucha. Jak sama nazwa wskazuje, przebiegają skośnie, łącząc żebra z miednicą. Podzielone są na mięśnie skośne zewnętrzne i wewnętrzne, które umożliwiają skręt tułowia na zewnątrz i do środka.
Na koniec, najgłębiej umiejscowiony jest mięsień poprzeczny brzucha. Jego płaskie powierzchnie rozciągają się od kręgosłupa do linii środkowej między dwoma połówkami mięśnia prostego brzucha. Choć jest to jeden z pierwszych mięśni, które reagują na jakikolwiek ruch, jest często pomijany podczas treningu ze względu na swoje głębokie ułożenie i niewidoczność.