Moda

Kameleon świata tkanin – wiskoza i jej niezwykłe właściwości

Wiskoza, trzecie najbardziej popularne włókno tekstylne na świecie, zaraz po poliestrze i bawełnie, jest materiałem o niezwykłych właściwościach. Pomimo tego, że powstaje z surowców naturalnych, proces produkcji przybliża je do włókien syntetycznych. Wiskoza potrafi naśladować inne tkaniny takie jak jedwab, bawełna, len czy wełna. Jednak za tę wszechstronność musimy zapłacić pewną cenę.

Często porównuje się wiskozę do bawełny, mimo iż sposób ich produkcji znacząco się różni. Te dwa materiały są często stosowane wymiennie w codziennym użytku, tworząc ulubione ubrania takie jak koszulki, bluzki czy sukienki. Producenci wiskozy argumentują, że jest to tkanina przyszłości, łącząca w sobie zalety włókien naturalnych i syntetycznych.

Historia odkrycia wiskozy

Pierwszy krok ku odkryciu wiskozy postawił Anselme Payen, francuski chemik i fizyk, który w 1838 roku wyizolował celulozę z tkanki roślinnej. W latach 80-tych XIX wieku kolejny Francuz, Hilaire de Chardonnet, zaproponował wykorzystanie celulozy do produkcji alternatywy dla jedwabiu – tkaniny bardzo pożądanej w XIX wieku. Jego eksperyment zakończył się sukcesem, a na początku XX wieku w Wielkiej Brytanii rozpoczęto masową produkcję wiskozy. Początkowo sprzedawano ją pod nazwą „sztucznego jedwabiu”, jednak od lat 20-tych XX wieku zaczęła dominować nazwa 'wiskoza’. Dzięki udoskonaleniu procesu technologicznego, przez kolejne dekady udało się uzyskiwać coraz bardziej trwałe i elastyczne włókna.

Skład wiskozy

Głównym składnikiem włókien wiskozowych jest już wcześniej wspomniana celuloza. Jest to naturalny polisacharyd, czyli cukier, który występuje powszechnie w ścianach komórkowych wyższych roślin. Obecność tego związku można zaobserwować także w bawełnie (90%), włóknach juty czy lnu, a także w drewnie (40-50%). Celuloza jest głównym składnikiem tkanin naturalnych pochodzenia roślinnego. Obecnie celuloza izolowana jest na dużą skalę z drewna i jako surowiec poddawana jest różnym procesom obróbki, dając między innymi włókna wiskozowe, które często określane są jako pół-syntetyczne.

Similar Posts