Motoryzacja

Wzrost opłat na Autostradzie Wielkopolskiej (A2): nowe ceny za przejazd

Od poniedziałku 11 marca, o szóstej rano, kierowcy muszą przygotować się na wyższe opłaty za korzystanie z Autostrady Wielkopolskiej – fragmentu autostrady A2 prowadzącego od Konina do Nowego Tomyśla. Na całej trasie zlokalizowane są trzy punkty poboru opłat, a nowe stawki dotyczą wszystkich z nich.

Koszt przejazdu wzrósł na trzech odcinkach tej 150-kilometrowej części autostrady A2, ciągnącej się między Nowym Tomyślem a Koninem. Zależnie od rodzaju pojazdu, wzrost ten wynosi od 6 do 8 procent. Firma zarządzająca drogą utrzymuje natomiast ulgę w wysokości 50% dla motocyklistów.

Przyczyny podniesienia cen to m.in.: rosnące koszty utrzymania autostrady, wysokie stopy procentowe oraz utrzymujący się wzrost inflacji. To już druga podwyżka w ciągu ostatnich sześciu miesięcy – poprzednie zmiany wprowadzono 11 września 2023 roku.

Obecnie obowiązują następujące stawki za korzystanie z odcinka A2 Nowy Tomyśl – Konin:
Za motocykle (Kat. 6) trzeba zapłacić 16 zł zamiast wcześniejszych 15 zł;
Pojazdy osobowe o dwóch osiach (Kat. 1) to koszt 32 zł zamiast poprzednich 30 zł;
Pojazdy samochodowe o dwóch osiach z kołami bliźniaczymi lub przyczepami (Kat. 2) to opłata w wysokości 51 zł zamiast dotychczasowych 47 zł;
Za pojazdy o trzech osiach lub dwuosie z kołami bliźniaczymi i przyczepą (Kat. 3) trzeba zapłacić teraz 78 zł, a nie jak przedtem 72 zł;
Pojazdy o więcej niż trzech osiach albo trzyosie z przyczepą (Kat. 4) kosztują teraz już 118 zł, a nie 109 zł;
Za pojazdy ponadnormatywne (Kat. 5) opłata wynosi teraz aż 320 zł wobec wcześniejszych 300 zł.

Jednak ceny na trasie Świecko – Nowy Tomyśl nie uległy zmianie, a opłata za przejechanie jej przez kierowców samochodów osobowych (Kat.1) nadal wynosi 18 zł za 106 km.

Autostrada Wielkopolska S.A., zarządca tej części A2, wyjaśnia, że stawki ustalane są na podstawie rzeczywistych kosztów utrzymania autostrady, finansowania jej obsługi, remontów i modernizacji, a także realizacji długofalowego planu inwestycyjnego. Zarządca nie otrzymuje żadnych środków z budżetu publicznego, a więc wszelkie koszty ponoszą wyłącznie użytkownicy tej autostrady.

Similar Posts