Layering, czyli nakładanie na siebie kolejnych warstw ubrań, jest techniką, która przy właściwym podejściu nie tylko zapewni komfort termiczny, ale również nada stylowego wyglądu. Tworzenie takiego stroju zgodnego z zasadą „cebula” powinno opierać się o 3-4 warstwy ubrań. Znaczenie ma każda z tych warstw. Podajemy praktyczne wskazówki, jak dobrze dobrać ubrania, aby były nie tylko funkcjonalne, ale także eleganckie.
Pierwszym krokiem w procesie tworzenia stroju „na cebulkę” jest ustanowienie podstawowej warstwy. Powinna ona składać się z naturalnych materiałów przylegających do ciała, które pomogą nam uniknąć nadmiernego pocenia. W roli górnej części podstawowej warstwy może występować T-shirt, bluzka, lub golf, natomiast dolną część stanowić będą rajstopy lub legginsy. Najbliższą naszemu ciału będzie bielizna – najlepszym wyborem na mroźne dni będzie ta termiczna. Druga warstwa ma na celu zapewnienie termoizolacji, a ostatnia chroni przed deszczem lub śniegiem. Stroje komponujemy według zasady nakładania długich, cienkich i przylegających ubrań pod krótkie, grubsze i luźniejsze. Jako środkową warstwę mogą służyć spodnie dżinsowe czy ciepłe spódnice midi, natomiast na górze – kardigany, kamizelki lub bluzy. Zewnętrzną warstwę mogą stanowić płaszcze lub kurtki, które możemy uzupełnić o szale czy poncza.
Podczas tworzenia stroju „na cebulkę” powinniśmy pamiętać o harmonijnym doborze ubrań. Możemy to osiągnąć poprzez zestawienie spójnych kolorystycznie elementów – stonowanych czy neutralnych, ale również kontrastowych. Innym pomysłem jest total look, czyli zestawienie ubrań w podobnej palecie kolorów, różniących się jedynie intensywnością barwy. Dobrze prezentują się także ubrania w kolorach pokrewnych, takich jak czerwień, żółć, pomarańcz oraz ciepły odcień brązu.
W procesie tworzenia warstwowego outfitu warto dać upust swojej kreatywności i eksperymentować z różnymi wzorami i fakturami materiałów. Ubrane w taki sposób ciekawe wzory lub tkaniny o zróżnicowanej fakturze dodadzą naszej stylizacji wyjątkowego, szykownego charakteru. Zachęcamy do inspiracji poniższymi przykładami.