Internet Technologia

Technologiczne zmiany w sieci Orange: Wygaszanie sieci 3G na rzecz 4G LTE w latach 2024-2025

Operator sieci komórkowej Orange planuje wycofanie z użycia technologii 3G do końca 2025 roku, zastępując ją bardziej zaawansowanym systemem – siecią 4G LTE. W ramach tych zmian, operator aktywnie informuje swoich użytkowników o nadchodzących zmianach, publikując szczegółowe informacje na swojej stronie internetowej. Istotne pytania, które mogą nasuwać się klientom dotyczą różnic pomiędzy sieciami 3G i 4G, powodów dla których następuje wycofanie technologii 3G oraz możliwości sprawdzenia kompatybilności ich urządzeń i kart SIM z siecią 4G.

Sieć 3G, znana również jako trzecia generacja sieci mobilnej, znajduje się na trzecim miejscu pod względem rozwoju technologicznego – po sieci 2G, ale przed bardziej zaawansowaną siecią 4G LTE. Pomysł na wdrożenie sieci 3G narodził się już w latach osiemdziesiątych XX wieku, jednak w Polsce technologia ta została wprowadzona dopiero w roku 2005. Jej nowoczesność sprawiła, że przez wiele lat zapewniała użytkownikom znacznie lepszą jakość rozmów oraz umożliwiała korzystanie z internetu mobilnego o prędkości 7,2 Mb/s, co było znaczącym ulepszeniem w porównaniu do sieci 2G.

Z upływem czasu w ramach technologii 3G wprowadzano kolejne standardy – od UMTS do HSPA-DC. Dzięki nim klienci mieli dostęp do internetu mobilnego o prędkości sięgającej nawet 42 Mb/s. Wdrożenie sieci 3G zdecydowanie podniosło jakość dostępu do internetu na urządzeniach mobilnych i wpłynęło na ogólne doświadczenie użytkowników.

Similar Posts