Internet Technologia

Orange planuje wycofanie sieci 3G w Polsce do 2025 roku

Przyszłe lata przyniosą istotne zmiany dla użytkowników sieci komórkowej Orange. Według najnowszych informacji, operator zamierza całkowicie wyeliminować starszą generację technologii komunikacyjnej – sieć 3G – w latach 2024 i 2025. Celem tej decyzji jest pełna migracja na nowocześniejszą, czwartą generację – sieć 4G LTE. Klienci Orange są sukcesywnie informowani o tych zmianach, między innymi poprzez publikacje na firmowej stronie internetowej.

Zanim jednak zrozumiemy skutki tych zmian, warto przyjrzeć się bliżej temu, czym jest sieć 3G i jakie różnice dzielą ją od technologii 4G. Co więcej, warto dowiedzieć się, dlaczego operator zdecydował się na tak duże zmiany i jak klienci mogą sprawdzić, czy ich urządzenia są zgodne z nowszą technologią.

Sieć 3G to trzecia generacja technologii komunikacji mobilnej stworzona niegdyś jako następca sieci 2G i poprzednik nowszej sieci 4G LTE. Pomysł na wprowadzenie tego standardu narodził się już w latach 80-tych XX wieku, jednak w Polsce została ona uruchomiona dopiero w 2005 roku. Najważniejszą zaletą sieci 3G w stosunku do poprzedniej generacji była znacznie lepsza jakość rozmów telefonicznych oraz możliwość korzystania z mobilnego internetu o prędkościach sięgających 7,2 Mb/s.

Wraz z upływem lat, sieć 3G ulegała ciągłym ulepszeniom, które doprowadziły do wprowadzenia kolejnych standardów, takich jak UMTS czy HSPA-DC. Dzięki nim użytkownicy mogli cieszyć się coraz szybszym internetem mobilnym, z maksymalnymi prędkościami dochodzącymi nawet do 42 Mb/s. Właśnie dzięki sieci 3G, korzystanie z internetu na urządzeniach mobilnych przeszło na zupełnie nowy poziom komfortu i wygody.

Similar Posts