Internet

Uważaj na oszustów podszywających się pod pracowników Meta na Facebooku

Niedawno użytkownicy Facebooka byli narażeni na falę fałszywych wiadomości. Cyberprzestępcy, twierdząc, że są przedstawicielami firmy Meta, wysyłają komunikaty informujące o ograniczeniach dostępu do kont lub ich usunięciu. Powołują się przy tym na rzekome nielegalne treści umieszczone na profilach firmowych lub stronach fanów. Oszuści sugerują kliknięcie w link i „nawiązanie kontaktu z zespołem wsparcia”. Link jednak przekierowuje do fałszywej strony, gdzie użytkownik jest proszony o podanie swoich danych logowania, co prowadzi do utraty kontroli nad kontem.

Wiadomości od cyberprzestępców prezentują się następująco:

„Ostrzeżenie o ograniczeniach! Twoja strona zostanie wkrótce tymczasowo zablokowana. Stwierdziliśmy, że Twoja witryna łamie standardy społecznościowe oraz prawa autorskie do zdjęć i filmów. Osobiste konta powiązane z Facebookiem również zostaną tymczasowo zablokowane zgodnie z przepisami.

Aby uzyskać instrukcje, skontaktuj się z naszym zespołem pomocy technicznej. Twój identyfikator sprawy to 122784529. Porozmawiaj teraz z zespołem wsparcia Meta: fbchat83729.in
Jeżeli nie uzyskasz odpowiedzi, w trosce o bezpieczeństwo użytkowników Twoja witryna i powiązane z nią zasoby mogą zostać trwale zablokowane po upływie 24 godzin.”

Firma specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie, CyberRescue, radzi przede wszystkim zachować ostrożność. „Mimo że strata dostępu do konta może wywołać niepokój, to właśnie na tym opiera się strategia oszustów. Przeanalizuj wiadomość – czy jej treść jest logiczna? Oszuści często korzystają z automatycznych translatorów internetowych lub narzędzi AI, co prowadzi do licznych błędów gramatycznych i stylistycznych” – czytamy w informacji prasowej.

Warto pamiętać, że „oficjalne komunikaty Facebooka nie są wysyłane przez czat ani wzmianki”. Dlatego konieczne jest dokładne sprawdzenie, czy link prowadzi do oficjalnej strony i czy adres www nie zawiera dodatkowych cyfr lub liter.

Jeśli Twoje dane logowania znalazły się na fałszywej stronie, natychmiast zmień hasło – informuje Kornelia Giglok, ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa z firmy CyberRescue. Ważne, żeby hasło było silne (tzn. długie) i unikalne. Gdy nie możesz tego zrobić, skorzystaj z formularza odzyskiwania konta na stronie facebook.com/hacked. Wyloguj się również ze wszystkich urządzeń, aktywuj weryfikację dwuetapową i rozważ ustawienie limitów na karcie płatniczej, jeśli jest podpięta do Twojego profilu firmowego – radzi ekspertka.

Similar Posts