Zdrowie

Okoń – Cenne właściwości odżywcze, korzyści i przeciwwskazania, oraz przepisy

Chociaż okoń to niewątpliwie jedna z najbardziej kolorowych gatunków ryb żyjących w polskich wodach, to jego prawdziwe znaczenie wynika z właściwości odżywczych, jakie posiada. Okoń jest doskonałym źródłem białka o wysokiej wartości biologicznej i charakteryzuje się przyjemnym smakiem. Ale co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat tej ryby?

Okoń (Perca fluviatilis) to drapieżnik z rodziny okoniowatych, który można spotkać w przybrzeżnych obszarach do wysokości 1000 m n.p.m. Jego naturalne siedliska znajdują się w Azji, Ameryce Północnej i Europie. Dorosłe osobniki tej ryby mogą osiągać długość do 60 cm i ważą średnio 5 kg. Ich wydłużone, bocznie spłaszczone ciała są łatwo rozpoznawalne dzięki zielankawo-szaremu grzbietowi, białawemu brzuchowi, ciemnym pręgom na bokach i ostrym płetwie grzbietowej. Warto jednak zauważyć, że ubarwienie okoni żyjących w głębszych partiach wód jest mniej intensywne.

Świeże okonie są dostępne w sklepach, ale można je również łowić samodzielnie. Okoń jest jednym z najpowszechniej występujących gatunków ryb słodkowodnych w Polsce i można go spotkać w prawie każdym zbiorniku wodnym, za wyjątkiem górskich strumieni. Łowienie okonia to prawdziwa przyjemność dla wędkarzy, ze względu na jego żarłoczność i gotowość do żerowania przez cały dzień. Co więcej, okoń jest rybą, która może być łowiona nawet zimą, pod lodem.

Chociaż do łowienia okoni poleca się żyłkę o średnicy 0,25 mm, haczyk nr 10, wędzisko typu feeder oraz spinning z metodą klasyczną, bocznym trokiem lub drop shotem, to jako przynętę najczęściej stosuje się dżdżownice ziemne, białe lub czerwone robaki. Warto jednak pamiętać, że okoń jest gatunkiem podlegającym ochronie – minimalny wymiar łowionych ryb wynosi 15 cm, chociaż w niektórych regionach Polskiego Związku Wędkarskiego może on być większy.

Okoń to nie tylko piękna ryba, ale także smaczna i zdrowa. Zawiera około 18 g białka na 100 g mięsa, co jest nieco więcej niż w popularnym dorszu. Oprócz tego dostarcza nienasyconych kwasów tłuszczowych, chociaż ich zawartość nie jest wysoka. W związku z tym okoń jest bardziej ceniony jako źródło białka pełnowartościowego niż nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Okoń to także źródło witamin. Zawiera witaminę D, która reguluje metabolizm wapnia i fosforu, stymuluje układ immunologiczny i wspomaga pracę układu nerwowego. Dodatkowo, okoń dostarcza witaminę B6, która pomaga utrzymać równowagę hormonalną, oraz witaminę B12, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Okoń jest również źródłem wapnia – pierwiastka będącego podstawowym składnikiem budulcowym kości i zębów. Wapń jest również niezbędny do prawidłowej pracy układu nerwowego i mięśni oraz do regulacji gospodarki hormonalnej.

Dobrej jakości mięso okonia ma miękki, delikatny i lekko słodkawy smak. Można je porównać do smaku szczupaka czy sandacza.

Similar Posts