Zdrowie

Odkrycie potencjalnego zagrożenia zdrowotnego w sokach owocowych przechowywanych w butelkach PET

Naukowcy zidentyfikowali potencjalne niebezpieczeństwo dla zdrowia konsumentów, wskazując na obecność szkodliwego antymonu w komercyjnie dostępnych sokach owocowych pakowanych w plastikowe opakowania typu PET. Przeprowadzone badania wykazały niepokojąco wysoki poziom tej toksycznej substancji, który w niektórych przypadkach przekraczał nawet normy ustanowione dla wody pitnej. Informacje te zostały opublikowane na łamach „Journal of Environmental Monitoring”.

Specjaliści intensywnie pracują nad ustaleniem źródła obecności antymonu w tych produktach. Wiele lat temu odkryto, że antymon może przenikać do cieczy zawartych w butelkach wykonanych z poli(tereftalanu etylenu), czyli PET, gdzie jest obecny jako resztkowy składnik po produkcji. Trójtlenek antymonu, używany jako katalizator w syntezie polimerów typu PET, jest podejrzewany o działanie rakotwórcze.

Grupy badawcze z University of Copenhagen (Dania) oraz University of Crete (Grecja) przeprowadziły najnowsze badania, które wykazały możliwość przekroczenia norm europejskich dotyczących dopuszczalnego poziomu antymonu w wodzie pitnej przez soki owocowe przechowywane w opakowaniach PET. Zespół naukowców przeprowadził szczegółową analizę chemiczną 42 różnych soków owocowych, takich jak soki z porzeczek, truskawek, malin i innych czerwonych owoców, dostępnych na rynku i sprzedawanych w butelkach PET.

W trakcie badań wykorzystano spektrometr ICP-MS do precyzyjnego określenia ilości antymonu. Analizie poddano również syrop miętowy i karmelowy. Wszystkie badane produkty miały jedną wspólną cechę – były pakowane w opakowania wykonane z PET.

Similar Posts