Zdrowie

Dieta diabetyka: bezpieczne alternatywy dla cukru

Choroba taka jak cukrzyca to przewlekłe schorzenie, które od momentu zdiagnozowania zmusza osoby chore do codziennego zażywania różnorodnych leków. Ze względu na fakt, że obecnie nie istnieje skuteczny sposób na całkowite wyleczenie tej choroby, niezbędne staje się wprowadzenie licznych zmian zarówno w stylu życia, jak i w diecie chorych. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, osoby cierpiące na cukrzycę powinny ograniczyć lub nawet zupełnie zrezygnować ze spożycia cukru. To prowadzi do pytania, jakimi substancjami można zastąpić cukier w diecie diabetyka?

Cukrzyca to schorzenie przewlekłe, które jeszcze pół wieku temu oznaczało dla wielu ludzi wyrok. Dzisiaj, dzięki postępowi technologicznemu, istnieje wiele metod terapeutycznych mających na celu ułatwienie życia osobom chorującym na cukrzycę, tak aby mogły one żyć na jak najbardziej zbliżonym poziomie do osób zdrowych. Kluczowym problemem w przypadku tej choroby jest niewłaściwe działanie insuliny lub jej niedostateczne wydzielanie. Insulina, hormon białkowy, odgrywa wiele istotnych ról w organizmie, a najważniejszą z nich jest transport składników odżywczych (glukozy) do komórek.

Niestety, u osób cierpiących na cukrzycę insulina jest produkowana w niewystarczających ilościach lub nie jest w ogóle produkowana. To prowadzi do sytuacji, w której organizm nie jest w stanie efektywnie wytwarzać energii, co uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Objawami tego stanu mogą być przewlekłe zmęczenie, senność, spadek masy ciała oraz duży, „wilczy” głód. Dodatkowo, nadmiar glukozy we krwi powoduje zwiększenie częstotliwości oddawania moczu (poliuria), a jako konsekwencję także wzrost odczuwanego pragnienia (polidypsja).

Jednymi z podstawowych metod terapeutycznych stosowanych w przypadku cukrzycy są leki hipoglikemiczne, takie jak metformina czy insulina, jak również modyfikacja stylu życia pacjenta. Ważnym aspektem leczenia jest odpowiednia dieta oraz zwiększenie aktywności fizycznej (szczególnie w przypadku cukrzycy typu II). Warto jednak pamiętać, że strategię terapeutyczną ustala lekarz, często we współpracy z dietetykiem. Jak podkreślają specjaliści z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, niezależnie od wybranej metody terapii, codzienne przestrzeganie zdrowej diety o ograniczonej ilości cukrów prostych stanowi podstawę leczenia.

Dobrze dobrana dieta umożliwia choremu na cukrzycę normalne funkcjonowanie. Składa się ona m.in. z węglowodanów złożonych (np. pełnoziarnistego pieczywa czy kaszy gryczanej), zdrowych tłuszczów (np. oliwy z oliwek, oleju rzepakowego czy orzechów) oraz pełnowartościowych i chudych źródeł białka (np. chudego mięsa czy nasion roślin strączkowych). Ważne jest spożywanie dużej ilości warzyw każdego dnia, zarówno surowych, kiszonych jak i gotowanych al dente. Można spożywać również owoce, ale powinny to być świeże produkty spożywane na surowo, najlepiej w połączeniu z innymi produktami, np. jogurtem czy twarogiem.

Jak podkreśla PTD, diabetycy powinni ograniczyć spożycie produktów takich jak białe pieczywo czy żywność wysoko przetworzona. Zaleca się unikanie słodyczy i słodzenia – cukrem, miodem itp.

Similar Posts