Skóra osoby palącej papierosy znacznie różni się od cery osób nieuzależnionych od nikotyny. Typowe dla palaczy są zmarszczki wokół ust, zaostrzone objawy trądziku, problem pękających naczynek czy nadmierne owłosienie na twarzy. Palenie ma również negatywny wpływ na wygląd paznokci i zębów, które stają się pożółkłe.
Zmarszczki palacza to jeden z dobitnych dowodów na negatywne oddziaływanie nikotyny na urodę, szczególnie na kondycję skóry. U osób z nałogiem procesy starzenia skóry zachodzą w szybszym tempie, a wynikłe zmiany często są nieodwracalne mimo postępów w dziedzinie kosmetologii. Negatywne efekty palenia są zwielokrotnione u kobiet ze względu na zaburzenia hormonalne wywołane przez ten nałóg. Mechanizmy przyspieszające starzenie skóry pod wpływem palenia to między innymi:
- zwężenie naczyń krwionośnych prowadzące do zmniejszenia ukrwienia tkanek;
- niedotlenienie tkanek skóry;
- zniszczenie włókien elastynowych odpowiedzialnych za gęstość skóry;
- dysproporcje w gospodarce hormonalnej przekładające się na zmniejszenie produkcji elastyny i kolagenu.
Zmarszczki palacza są zazwyczaj zlokalizowane wzdłuż ust. Dodatkowo, skóra palacza jest często przebarwiona, wiotka i ma wiele innych cech nabytych w wyniku palenia, które sprawiają, że wygląda na starszą. Badania pokazały, że paliwo około 20 papierosów dziennie dodaje skórze średnio 10 lat. Wiele z tych zmian jest niestety nieodwracalnych.
Skóra osoby palącej charakteryzuje się wieloma negatywnymi cechami. Oprócz szybszego pojawiania się zmarszczek wokół ust, nieprzyjemnego zapachu i wpływu na wydzielanie sebum i potu, palenie powoduje intensyfikację procesów starzenia skóry, utratę jej odporności, zwiększoną podatność na podrażnienia i reakcje alergiczne oraz problemy z gojeniem ran. Może również nasilić objawy trądziku, problemy naczyniowe skóry, a u kobiet może prowadzić do nadmiernego owłosienia twarzy spowodowanego zaburzeniami hormonalnymi. Skóra palacza ma ziemisty, niezdrowy kolor i jest bardziej podatna na stany zapalne.