Na twarzy człowieka umiejscowione są dziesiątki mięśni odpowiedzialnych za mimikę. Wraz z upływem czasu, intensywna praca tych mięśni prowadzi do powstania nierówności w postaci zmarszczek mimicznych, które stopniowo stają się bardziej widoczne i głębokie. Lwia zmarszczka jest typowym przykładem pionowej nierówności na skórze, pojawiającej się między brwiami i nadającej twarzy surowego wyglądu. W niniejszym artykule przedstawiono proces formowania się lwiej zmarszczki oraz efektywne metody jej usuwania.
Lwia zmarszczka jest pionową bruzdą, która znajduje się między brwiami i jest wynikiem ciężkiej pracy mieszaniny mięśni marszczących brwi (łac. musculus corrugator supercilii) umiejscowionych u nasady nosa. Na wygląd tej zmarszczki ma wpływ także mięsień prosty nosa. Jest to jedna z najbardziej popularnych zmarszczek mimicznych i jest również znana jako pionowa zmarszczka gniewu.
Lwie zmarszczki dotyczą obu płci, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Mogą pojawiać się jako pojedyncze linie, lub w formie dwóch lub nawet trzech równoległych do siebie pionowych linii.
Zmarszczki mimiczne są efektem skomplikowanych procesów starzenia się skóry, które obejmują starzenie endogenne, egzogenne oraz mimiczne, zwanym również miostarzeniem. W miarę postępujących lat, skóra traci swoją naturalną zawartość kwasu hialuronowego. Szkodliwe jest również dla elastynowych i kolagenowych włókien, które zapewniają skórze jej jędrność. Te czynniki, połączone z nieustającą pracą i napięciem mięśni mimicznych, prowadzą do pojawienia się na skórze najpierw delikatnych linii, które z czasem przeradzają się w wyraźne zmarszczki, a następnie w głębokie bruzdy.
Zmarszczki mimiczne (dynamiczne) są rezultatem ruchów skóry powodowanych przez mięśnie mimiczne twarzy. Pojawiają się pod kątem 90 stopni w stosunku do linii napięcia mięśni. Twarze o dużej ekspresji są najbardziej narażone na wcześniejsze pojawienie się tych zmarszczek. Z upływem czasu zmienia się ich widoczność i głębokość.