Obfitująca w dodatkowe kilogramy sylwetka, nieważne czy męska, czy żeńska, stanowi barierę dla satysfakcjonującego życia erotycznego. Taki stan rzeczy związany jest z pojawieniem się problemów z akceptacją własnego wyglądu i niskim poziomem wydolności fizycznej. Przez to, że otyłość ogranicza zainteresowanie zbliżeniami seksualnymi, staje się powodem trudności z osiągnięciem erekcji przez mężczyzn oraz sprawia, że kobiety borykają się z dysfunkcjami narządów płciowych takimi jak suchość pochwy czy ból w trakcie stosunku. Do tego dochodzą jeszcze choroby będące konsekwencją nadwagi, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.
Jak otyłość wpływa na spadek zainteresowania seksem?
Otyłość ma negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Choć najczęściej rozmawiając o dodatkowych kilogramach podkreśla się ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, wcześniej dostrzegalne są problemy dotyczące życia seksualnego. Jak się okazuje, obfitość tkanki tłuszczowej źle wpływa na libido. Osoby z nadwagą wykazują znaczną utratę zainteresowania seksem, jeśli porównać je z osobami o prawidłowej masie ciała. Na ten stan rzeczy mają wpływ różne czynniki.
Zaburzenia towarzyszące nadwadze a wpływ na życie intymne
Często dyskomfort w momentach intymności jest efektem problemów z akceptacją samego siebie, kompleksów i niskiej samooceny. Kłopoty z masą ciała mogą prowadzić nawet do depresji, co źle odbija się na relacjach międzyludzkich, zwłaszcza tych z drugą płcią. Nie mniej istotna jest charakterystyczna dla osób z nadmierną wagą senność, mniejsza sprawność fizyczna czy niski poziom energii. W ekstremalnych przypadkach otyłości utrudnione może być odbycie stosunków seksualnych.
Bardziej krytyczną przyczyną niższej ochoty na seks u puszystych osób są zaburzenia hormonalne. Hormony pełnią kluczową rolę w utrzymaniu popędu seksualnego oraz uczucia pożądania i podniecenia. W otyłości, zwłaszcza tej skupionej w regionie brzucha, dochodzi do spadku poziomu testosteronu, który jest głównym hormonem odpowiedzialnym za prawidłowy popęd seksualny. Poważnym problemem są również zaburzenia metaboliczne spowodowane zmienioną dynamiką wydzielania insuliny, które prowadzą do rozwoju cukrzycy negatywnie wpływającej na naczynia krwionośne oraz nerwy obwodowe. U mężczyzn skutkuje to kłopotami z erekcją, u kobiet natomiast doprowadza do zaburzeń procesu nawilżenia pochwy – powstaje suchość, co sprzyja bólowi w trakcie stosunku. Efektem jest oziębłość seksualna i unikanie zbliżeń seksualnych.