Dom

Jak zadbać o porządek w domu? Kilka prostych sposobów

Jak zadbać o porządek w domu?

Też masz wrażenie, że tylko sprzątasz i końca nie widzisz? Nie tylko Ty jeden! Choć sprzątanie to syzyfowa praca, która nigdy się nie kończy, można tę czynność nieco odmienić. Potrzeba do tego odpowiedniego podejścia, jak i organizacji czasu. Jeśli zastanawiasz się, jak zadbać o porządek w domu, świetnie się składa. Przygotowaliśmy poradnik, w którym znajdziesz kilka prostych sposobów na ułatwienie Twojej codzienności.

Jak zadbać o porządek w domu? Kilka prostych sposobów

Utrzymanie porządku nie należy do najłatwiejszych zadań, szczególnie jeśli nie przepadasz za czynnością, jaką jest sprzątanie. Można znaleźć jednak na to sposoby, które nie są trudne. Przede wszystkim charakteryzuje je dobra organizacja własnego czasu, dzięki czemu oszczędzisz go na późniejsze sprzątanie. Jak to zrobić? Przekonaj się sam!

Odpowiednie nawyki to podstawa

Porządek w domu można utrzymać za pomocą dobrych nawyków, które możesz wprowadzić do swojego życia zawsze. Jedyne, czego potrzebujesz do wytrwałości i systematyczności. Jeśli nie jest to Twoja mocna strona, polecamy ustawienie przypomnień lub budzików na samym początku.

Początkowo powinieneś pamiętać o wyznaczeniu odpowiedniego miejsca dla każdego przedmiotu, który posiadasz. Pomoże to nie tylko utrzymać Ci porządek, lecz przede wszystkim nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem rzeczy.

Priorytetowym nawykiem powinno być dla Ciebie odkładanie rzeczy na ich miejsce. Zajmie Ci to tylko chwilę, a oszczędzi ogromu czasu, który poświęcisz na sprzątanie.

Dobrym nawykiem, który możesz w sobie wyrobić jest również sprzątanie od razu po przygotowaniu jedzenia przez Ciebie. Odkładanie tego na później spowoduje nie tylko bałagan, lecz większą niechęć do jego posprzątania.

Ustaw stoper!

Wypracowanie nawyków to jedno, lecz warto poznać inne sposoby na utrzymanie porządku w domu. Jednym z nich jest regularne ustawianie stopera. W praktyce oznacza to, że powinieneś na co dzień wygospodarować 10-15 minut wolnego czasu, które stricte poświęcisz na sprzątanie. Stoper odlicza czas, a Ty sprzątasz. Dzięki tego możesz uniknąć piętrzącego się bałaganu pod koniec tygodnia.

Plan sprzątania

Odpowiednim rozwiązaniem na utrzymanie porządku w domu jest ułożenie planu sprzątania. Jest to tzw. lista organizacyjna, na której umieszczasz poszczególne czynności i dzielisz je na poszczególne dni tygodnia. Dzięki temu nie przeznaczasz ogromnej ilości czasu jednego dnia na sprzątanie. Warto umieścić taki harmonogram gdzieś, gdzie będziesz mógł stale monitorować wykonywanie swoich zadań.

Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy

Nic nie pomaga tak w utrzymaniu porządku, jak regularne pozbywanie się niepotrzebnych Ci już przedmiotów. Zwykle wydaje się, że każda z tych rzeczy jeszcze się przyda. Warto w takim wypadku zrobić porządny rachunek sumienia na temat daty ich ostatniego używania.

Wszyscy wiemy, jak ciężko znosi się zmiany, dlatego możesz zacząć od metody małych kroczków. Jest nią kupno nowej rzeczy w zamian za pozbycie się starej. Dzięki temu unikasz zagracenia mieszkania, jak również zastanawiasz się kilka razy, czy na pewno jest Ci to potrzebne.

Pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy to także wspieranie środowiska, ponieważ dajesz drugie życie przedmiotom, z których ktoś może jeszcze skorzystać. Dzięki temu Ty masz więcej miejsca, a ktoś zyskuje potrzebną mu rzecz.

Similar Posts