Zgaga to bolesna i nieprzyjemna dolegliwość, która często dotyka pracowitych, zapracowanych osób, które zaniedbują zdrowe odżywianie ze względu na brak czasu. Stresujący tryb życia i niewłaściwe nawyki żywieniowe są bezpośrednio związane z problemami układu pokarmowego, takimi jak zgaga. Osoby które spożywają dużo alkoholu, tłuszczów zwierzęcych i słodyczy, są bardziej narażone na zgagę, ponieważ te czynniki mogą prowadzić do nadmiernej produkcji kwasu żołądkowego.
Jest ważne, aby przestrzegać zdrowej i zróżnicowanej diety oraz regularnie spożywać posiłki o stałych porach. Jeżeli nie zmienimy naszych przyzwyczajeń żywieniowych, pozbycie się zgagi może być trudne, a mogą pojawić się jeszcze poważniejsze problemy zdrowotne.
Należy skonsultować problemy związane z zgagą z lekarzem, gdyż może to prowadzić do stanów zapalnych przełyku, nadżerek a nawet owrzodzeń. Zgaga absolutnie nie powinna być lekceważona, pomimo że często stosowane domowe środki takie jak soda oczyszczona i mleko mogą przynosić chwilową ulgę, mogą one faktycznie zwiększyć produkcję kwasu żołądkowego.
W przypadku zgagi, sok z surowego ziemniaka może okazać się skuteczny. Wystarczy utrzeć jeden ziemniak na tarce, a następnie odcedzić sok do szklanki. Powstały sok powinno się przechowywać nie dłużej niż jeden dzień. Aby złagodzić objawy zgagi, należy wypić dwie łyżki soku przed posiłkiem, najlepiej dwa razy dziennie. Sok ten jest również doskonałym remedium na zaparcia i dolegliwości wątrobowe.
Owoce jałowca są kolejnym naturalnym środkiem na zgagę. Można je nabyć w sklepie zielarskim, sklepie spożywczym lub nawet samodzielnie je zebrać i wysuszyć w domu. Wystarczy ugotować łyżeczkę owoców jałowca przez 15 minut, a następnie odcedzić napar i poczekać aż ostygnie. Należy pić jedną łyżkę wywaru po posiłkach, maksymalnie trzy razy dziennie.