Pozostałe

Prezydent zdecydował: tydzień pracy urzędników skrócony do 35 godzin

Decyzja zapadła – tygodniowy czas pracy urzędników w Miejskim Magistracie we Włocławku zostanie skrócony z czterdziestu do trzydziestu pięciu godzin. Wdrażanie tego rozwiązania nie oczekuje na regulacje ustawowe – już od września urzędnicy będą przeznaczać mniej godzin na swoje obowiązki zawodowe. Włocławek staje się tym samym drugim, po Lesznie, miastem, które zdecydowało się na taką zmianę.

Badania Eurostatu potwierdzają, że Polacy są jednymi z najbardziej przepracowanych narodów w Europie, obok Greków i Rumunów. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej deklaruje jednak, że do końca bieżącej kadencji rządu, czyli do roku 2027, w Polsce zostaną wprowadzone przepisy skracające czas pracy. Istnieją dwie możliwości – obcięcie tygodnia pracy do 35 godzin lub wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, z piątkami jako dniem wolnym.

W Miejskim Magistracie we Włocławku nie czekano na wprowadzenie regulacji ustawowych i samodzielnie postanowiono zmodernizować system pracy. Od września urzędnicy będą pracować mniej, korzystając z opcji skrócenia tygodnia pracy do 35 godzin. Czy wpłynie to jednak na zadowolenie mieszkańców załatwiających swoje sprawy w magistracie?

Prezydent miasta Krzysztof Kukucki, zapewnia, że godziny otwarcia urzędu nie ulegną zmianie. Pracownicy mają być rozplanowani „suwakowo”, co ma zagwarantować, że urząd będzie otwarty dla mieszkańców co najmniej tak długo jak dotychczas. Niektóre plany zakładają nawet wydłużenie tych godzin. Kukucki dodaje, że decyzję o skróceniu czasu pracy już podjął.

Szczegóły nowego systemu pracy są jeszcze opracowywane. Obecnie trwają rozmowy i analizowane są różne możliwości organizacji funkcjonowania urzędu. Prezydent Włocławka podkreśla, że warto dbać o równowagę między życiem prywatnym a zawodowym, a skrócenie czasu pracy pozwoli pracownikom na więcej czasu dla siebie i swoich rodzin. Twierdzi także, że to pracownicy sami zdecydują, jak będzie wyglądała zmieniona organizacja pracy.

Szczegóły nowego systemu pracy mają zostać ustalone do sierpniowego, długiego weekendu. Przepisy organizacji pracy urzędu muszą zostać opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej na dwa tygodnie przed wprowadzeniem. W Lesznie, urzędnicy pracują 35 godzin tygodniowo już od lipca.

Sondaż przeprowadzony przez IBRiS pokazał, że skrócenie tygodnia pracy do czterech dni popiera nieco ponad 47% Polaków, podczas gdy 39% badanych jest przeciwne, nawet jeśli wynagrodzenie pozostanie na dotychczasowym poziomie. Wśród tych, którzy są „decydowanie za” takim rozwiązaniem stanowi 19,2%, a „raczej za” – 27,9%. Przeciwnych pomysłowi jest 23,9%, a „raczej” przeciwnych – 15%. Prawie 14% badanych nie ma zdania na ten temat.

Najwięcej przeciwników skrócenia tygodnia pracy znajduje się w grupie osób w wieku trzydziestu lat. Natomiast największym entuzjazmem nowe regulacje budzą wśród czterdziestolatków. W grupie wiekowej 40-49 lat, aż 70% badanych odpowiedziało „zdecydowanie tak” (18%) lub „raczej tak” (52%).

Similar Posts