Zdrowie

Olej arganowy: Klucz do bogatych, odżywczych i regenerujących właściwości kosmetycznych

Właściwości kosmetyczne, odżywcze i regenerujące oleju arganowego są niezrównane, stąd też jego przydomek – „Płynne Złoto Maroka”. Ten olej, będący esencją natury, słońca i energii jest pozyskiwany z owoców drzewa arganowego. Drzewo to, zwane również Argania żelazna lub drzewo żelazne, jest rośliną endemiczną, która rośnie i daje owoce jedynie w pewnym miejscu na ziemi – w południowo-zachodniej części Maroka, w środowisku o wysokim stopniu czystości ekologicznej.

Drzewo arganowe to gatunek wiecznie zielony, który traci liście wyłącznie podczas intensywnych suszy. Kwiaty tego drzewa są małe i skupione na górnych końcach gałązek, a owoce są zielone – większe i bardziej okrągłe niż oliwki. Owoce te mają mięsisty miąższ i zawierają twarde orzechy, w których znajdują się 2 lub 3 nasiona. To właśnie z tych nasion pozyskuje się ten drogocenny olej, nazywany „płynnym złotem Maroka”.

Historia Berberów, rdzennej ludności Maroka, jest od wieków nierozerwalnie związana z drzewem arganowym, które nazywają „drzewem życia”. Dzięki właściwościom odżywczym i dającym życie oleju arganowego byli oni w stanie przetrwać w trudnych warunkach pustyni. Wkrótce poznali również kosmetyczne wartości oleju i zaczęli go używać w celach pielęgnacyjnych. Wyprodukowanie 1 litra tego oleju wymaga około 30 kg owoców i około 8 godzin pracy. Tradycyjnie, to kobiety zajmują się tym procesem ręcznie, co do dziś jest praktykowane w wielu miejscach.

Olej arganowy zawiera dwa razy więcej witaminy E niż oliwa z oliwek. Składa się w 80% z jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, zawierając około 45% kwasu oleinowego i około 35% kwasu linolowego. Dominują w nim jednonienasycone kwasy tłuszczowe Omega6 i Omega9. Olej zawiera też tokoferole (witamina E, aż 8%), które są głównym antyutleniaczem chroniącym komórki przed utleniaczami i wzmacniającymi ścianki naczyń krwionośnych.

W skład oleju wchodzą również polifenole o działaniu przeciwutleniającym i przeciwrodnikowym, a także schotenol, który działa regenerująco. Charakteryzuje go delikatny, lekko czerwonawy kolor i subtelny smak orzeszków ziemnych. Regularne spożywanie oleju arganowego obniża poziom „złego” cholesterolu we krwi, redukuje wysokie ciśnienie tętnicze krwi, zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób serca oraz wzmacnia odporność organizmu.

Zastosowanie oleju arganowego w kosmetologii jest prawdopodobnie związane z jego wysoką zawartością antyoksydantów i kwasów tłuszczowych, które neutralizują wolne rodniki, zapobiegając ich rozprzestrzenianiu się i chroniąc skórę. Regularne stosowanie kosmetycznego oleju arganowego jest zalecane w leczeniu popękanej, suchej, odwodnionej skóry, a także skóry trądzikowej. Długotrwałe stosowanie tego oleju prowadzi do zmniejszenia ilości zmarszczek i blizn spowodowanych odrą lub ospą wietrzną.

Olej arganowy jest również polecany jako środek do leczenia powierzchownych oparzeń. Masaże z użyciem tego oleju pomagają złagodzić dolegliwości reumatyczne stawów. Ich efektywność wzrasta, jeśli towarzyszy im regularne spożywanie oleju arganowego w postaci kulinarnej. Ponadto, olej arganowy pomaga przywrócić blask włosom. Dzięki tym właściwościom oleju arganowego, laboratoria kosmetyczne od dawna wykorzystują go w swoich produktach. Olej arganowy jest nieocenionym składnikiem kosmetyków i jest często nazywany eliksirem młodości. Jest również popularny w produktach kosmetycznych przeciwdziałających starzeniu się skóry i pomaga skutecznie zapobiegać powstawaniu rozstępów.

Similar Posts