Pozostałe Zdrowie

Dr Paweł Grzesiowski, krytyk PiS podczas pandemii, teraz na czele Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Znany z ostrej krytyki wobec rządu Prawa i Sprawiedliwości (PiS) podczas pandemii koronawirusa, dr Paweł Grzesiowski został mianowany przez premiera Donalda Tuska na stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego. Miało to miejsce na wniosek Izabeli Leszczyny, ministra zdrowia, a informację o tym wydarzeniu przekazał w poniedziałek Główny Inspektorat Sanitarny (GIS).

Dr Grzesiowski zyskał renomę jako ekspert w czasie trwania pandemii COVID-19, wyraźnie popierając szczepienia. Nie obawiał się wyrażać kontrowersyjnych sądów i niejednokrotnie krytykował politykę prowadzoną przez PiS. Uznawał rekomendacje ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczące piątej fali wirusa za „irracjonalne”. W grudniu 2023 roku, podczas wystąpienia na antenie Polsat News, apelował o powrót do noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych.

Początek i rozwój kariery naukowej dr Grzesiowskiego

Informacje przekazane przez GIS wskazują, że Paweł Grzesiowski jest doktorem nauk medycznych, specjalistą pediatrii oraz ekspertem w dziedzinie profilaktyki zakażeń. Uzyskał dyplom na Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W latach 1989-1998 pracował jako asystent i adiunkt w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. Później pełnił funkcje kierownika Zakładu Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych w Narodowym Instytucie Leków w Warszawie.

Od 2001 roku dr Grzesiowski jest wykładowcą na wielu uczelniach, między innymi na Wydziale Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, w Studium Podyplomowym Prawa Medycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jak podkreśla GIS, współpracuje również z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Zasoby naukowe dr Grzesiowskiego

Grzesiowski jest autorem lub współautorem ponad 250 publikacji naukowych zamieszczonych w krajowych i zagranicznych czasopismach medycznych. Jego prace dotyczą głównie immunologii, szczepień ochronnych, profilaktyki, terapii i kontroli zakażeń oraz zakażeń szpitalnych.

„Swoją misję opisuje następująco: Jestem emisariuszem wiedzy medycznej, a najważniejszy jest dla mnie odbiorca. Jeżeli źle przekażę wiedzę, np. w sposób niezrozumiały, bo chcę błysnąć mądrym zwrotem, to po prostu jest stracony czas – mój i odbiorcy. To chyba jest podstawowa recepta” – dowiadujemy się z GIS.

Similar Posts