Podczas analizy różnych badań naukowych, można zauważyć, że odsetek populacji doświadczający ból w kolanach to od 20% aż po ponad 30%. Co ciekawe, ten rodzaj dolegliwości nie jest ograniczony tylko do osób starszych. W rzeczywistości, często występuje nawet wśród młodych ludzi, takich jak studenci. Niezależnie od wieku, nasz nowoczesny styl życia, który nie promuje aktywności fizycznej, może powodować problemy z kolanami i dodatkowo utrudniać codzienne funkcjonowanie. Przedstawiamy proste metody na radzenie sobie z tym problemem.
Prawdopodobnie niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że staw kolanowy jest największym i najmocniejszym stawem w naszym organizmie. Jest on kluczowy dla większości naszych ruchów, począwszy od chodzenia i biegania, a kończąc na siedzeniu czy kucając. Dlatego też nie powinniśmy się dziwić, że problemy z kolanami są jednymi z najczęściej zgłaszanych do ortopedów oraz jednymi z najpowszechniejszych dolegliwości bólowych.
Jeśli chcemy zrozumieć, skąd pochodzą bóle kolan, warto przyjrzeć się bliżej budowie tego stawu. Staw kolanowy to miejsce, gdzie łączą się trzy kości: udowa, piszczelowa i rzepka, której kształt jest lekko trójkątny i spłaszczony. Otacza go skomplikowany system mięśni i więzadeł, w tym pięć więzadeł zewnątrzstawowych, pięć więzadeł wewnątrzstawowych, osiem kaletek maziowych oraz dwie łąkotki. Ruch w stawie to kombinacja toczenia i ślizgania poszczególnych powierzchni, a jego zakres wynosi aż do 170°. Nawet podczas stania, ciążenie naszego ciała obciąża staw kolanowy dzięki działaniu mięśnia czworogłowego uda i całości mięśni zginających. Amortyzację dla kolana zapewnia chrząstka stawowa.
Najczęstszą przyczyną bólu kolan są urazy, często powstałe podczas uprawiania sportu. Chociaż aktywność fizyczna jest zazwyczaj korzystna dla zdrowia, niektóre dyscypliny sportowe mogą być szczególnie ryzykowne dla kolan. Podnoszenie ciężarów, jazda na rowerze, tenis, piłka nożna i koszykówka, a także bieganie na długie dystanse – zwłaszcza przy niewłaściwej technice – mogą zwiększyć prawdopodobieństwo kontuzji. Urazy kolan mogą jednak powstać też podczas codziennych czynności, takich jak upadki czy skoki.