Bez wątpienia, wielu ludzi boryka się z dylematem, czy konsumować mrożone owoce i warzywa, którym przypisuje się niską wartość odżywczą, czy też całkowicie je pomijać? Jeżeli masz podobne wątpliwości, niniejsze informacje mogą być dla Ciebie przydatne. Odnajdziesz tu odpowiedzi na najbardziej powszechne pytania dotyczące spożywania żywności mrożonej.
Owoce i warzywa poddane procesowi mrożenia zazwyczaj różnią się wyglądem od swoich świeżych odpowiedników. Dostrzegamy zmiany w konsystencji, jędrności oraz zdolności do zatrzymywania wody w tych produktach. Jednak najistotniejsze jest to, co znajduje się w ich wnętrzu. Czy biologiczne i fizykochemiczne przemiany zachodzące podczas mrożenia mają istotny wpływ na zawartość witamin lub składników mineralnych?
Efekt mrożenia powoduje większe ubytki witamin niż składników mineralnych. Wielkość strat witaminowych zależy od rodzaju produktu i metody jego mrożenia, a te wahają się w granicach 10-30%. Mimo to, są to straty znacznie mniejsze w porównaniu z innymi metodami konserwacji żywności, takimi jak wędzenie i peklowanie mięsa czy suszenie i zagęszczanie przetworów z owoców i warzyw.
Ze względu na stosunkowo niewielkie straty witamin i składników mineralnych spożywanie mrożonek może okazać się dobrym zamiennikiem dla świeżych produktów, zwłaszcza poza sezonem ich dostępności. Wartość odżywcza mrożonek przechowywanych przez rok jest zbliżona do wartości odżywczej świeżych owoców i warzyw, a czasami nawet ją przekracza.