HMPV, nowy wirus pochodzący z Chin, stwarza coraz większe zaniepokojenie na świecie, rozszerzając swoją obecność na coraz to nowe państwa. Obserwujemy wzrost liczby infekcji w bezpośrednim sąsiedztwie Polski, co rodzi pytania dotyczące potencjalnej nowej pandemii. Jesteśmy zmuszeni zastanawiać się, jakie są symptomy infekcji, kto ma największe ryzyko zachorowania oraz czy powinniśmy faktycznie martwić się tym zagrożeniem.
Wirus oznaczony jako HMPV, czyli ludzki metapneumowirus, został już zidentyfikowany w takich krajach jak Niemcy i Ukraina, będące naszymi bezpośrednimi sąsiadami. Mimo że dla większości osób nie powoduje on intensywnych objawów, profesjonaliści medyczni podkreślają ryzyko powikłań u określonych grup pacjentów. Jakie są symptomy zakażenia HMPV? Czy wirus ten ma potencjał do wywołania kolejnej pandemii? Analizujemy ekspertów i podpowiadamy, jakie działania warto podjąć, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia.
Obserwuje się globalne rozprzestrzenianie wirusa HMPV. Wirus ten zanotował wzrost zakażeń na całym globie, co skutkuje wprowadzeniem przez kolejne kraje nowych środków zapobiegawczych. W Chinach, gdzie sytuacja jest bardzo poważna, najwięcej zachorowań obserwuje się na północy kraju oraz wśród dzieci do 14. roku życia. Problem przeciążonych szpitali przywołuje obrazy z początku pandemii COVID-19, a chińskie władze podjęły dodatkowe działania monitorujące sytuację. Gdzie jeszcze wirus HMPV daje o sobie znać?
Indonezja wprowadziła kontrolę lotów pochodzących z Chin i Malezji oraz wymaga od podróżnych przybywających na Bali wypełnienia formularzy zdrowotnych. Singapur reaguje na wzrost liczby zakażeń, podkreślając, że jest to efektem wzmożonej aktywności podróżniczej. Pierwsze przypadki wirusa HMPV zostały też stwierdzone w Portugalii, jednak specjaliści medyczni zapewniają, że są one na razie dość rzadkie.
Mimo rosnącej liczby infekcji wirusem HMPV, eksperci uważają, że dane te są oczekiwane, biorąc pod uwagę sezonowość choroby i postępy w diagnostyce. Najważniejsze jest jednak globalne monitorowanie oraz szybka wymiana informacji, co pozwoli efektywnie zarządzać procesem rozprzestrzeniania się wirusa.