Stomatologia dla dzieci, które nie są w stanie współpracować z dentystą, często wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego. Chociaż te procedury są zawarte w pakiecie gwarantowanych świadczeń, obecnie przede wszystkim dzieci niepełnosprawne mają do nich dostęp. Rodzice innych małych pacjentów często muszą pokrywać koszty takiego leczenia z własnej kieszeni, co może wynieść nawet 2100 zł. Oto dokładne informacje na ten temat.
Mimo iż Ministerstwo Zdrowia zapowiadało rozszerzenie świadczeń stomatologicznych dla dzieci realizowanych w znieczuleniu ogólnym, w tym dla dzieci cierpiących na dentofobię, to nie nastąpi to przed rokiem 2026. Aktualnie tylko dzieci niepełnosprawne mogą skorzystać z refundowanego leczenia stomatologicznego pod narkozą. Dlatego rodzice innych małych pacjentów zmuszeni są do samodzielnego finansowania kosztownych zabiegów stomatologicznych.
Wobec wcześniejszych zapowiedzi o poszerzeniu dostępu do usług stomatologicznych, Ministerstwo Zdrowia odwleka wprowadzenie tych zmian do lat 2025-2026. To skutkuje utrzymaniem obecnej sytuacji, w której tylko dzieci niepełnosprawne (do 16. roku życia bez orzeczenia o stopniu i do 18. roku życia w stopniu umiarkowanym lub znacznym) mają prawo do refundowanego znieczulenia ogólnego podczas zabiegów stomatologicznych.