Nie bez powodu nazywamy wiosnę i lato sezonem komarów. Wielu z nas doświadcza w tym czasie nieprzyjemnych, swędzących ugryzień owadów. Jednak nie każda czerwona plamka na skórze jest dowodem na atak krwiopijców. Czasami, gdy zmiany skórne nie zanikają po kilku tygodniach, może to być sygnał poważnej choroby, jakim jest łuszczyca. Właśnie małe czerwone guzki są jednym z jej pierwszych objawów. Łuszczyca to schorzenie immunologiczne, które dotyka miliony ludzi na całym globie. W Polsce cierpi na nią 2-6% populacji, a na chwilę obecną nie ma jeszcze metody leczenia, która pozwoliłaby całkowicie się jej pozbyć.
Zastanawiasz się, na co powinieneś zwrócić uwagę? Objawy łuszczycy to przede wszystkim przewlekłe zmiany skórne wynikające z nadmiernego rogowacenia naskórka. Warto podkreślić, że u osób zdrowych proces odnawiania skóry trwa około miesiąca i jest prawie niewidoczny. U pacjentów z łuszczycą ten proces jest znacznie przyspieszony i trwa zaledwie 3-4 dni, co powoduje powstawanie czerwonych zmian skórnych, tzw. blaszek łuszczycowych.
Łuszczyca może dotykać zarówno dorosłych, jak i dzieci – jej pierwsze objawy mogą wystąpić w każdym wieku. Najczęściej jednak choroba ta ujawnia się pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Podobieństwo pierwszych symptomów do reakcji alergicznej lub ugryzienia komara może wprowadzić w błąd. Wśród charakterystycznych oznak łuszczycy są drobne, czerwonobrunatne grudki o średnicy od kilku milimetrów do 2 centymetrów, które z czasem zaczynają się złuszczać i powiększać. Dodatkowo intensyfikuje się swędzenie, a wokół zmian pojawia się rumień i przesuszenie skóry. Jeśli zauważysz u siebie takie symptomy, powinieneś jak najszybciej umówić się na wizytę u dermatologa.
Co warto wiedzieć o leczeniu łuszczycy? Przede wszystkim to, że choroba ta nie jest zakaźna. Zwykle ma podłoże genetyczne, immunologiczne lub środowiskowe. Niektóre czynniki mogą jednak przyspieszać jej rozwój – takie jak przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, cymetydyny (lek na niestrawność) czy narażenie na stres, infekcje górnych dróg oddechowych, palenie tytoniu czy spożywanie alkoholu.