Borowik szatański, mający swoje naturalne siedlisko w lasach liściastych, jest często określany potocznymi nazwami takimi jak grzyb szatan lub po prostu szatan. Ten grzyb jest uznawany za toksyczny i jednocześnie znajduje się na liście gatunków zagrożonych. Czy istnieje sposób na odróżnienie borowika szatańskiego od innych grzybów? Czy charakterystycznym znakiem borowika szatańskiego jest zapach zgniłej cebuli? Czy ugotowany grzyb szatan pozostaje toksyczny? Jakie są objawy zatrucia tym grzybem? Czy borowik szatański i goryczak żółty to ten sam gatunek grzyba? Wszystkie te pytania zostaną poruszone i rozwiane poniżej.
Od niedawna borowik szatański jest nazywany krwistoborowikiem szatańskim. Ten gatunek grzyba, o nazwie naukowej Rubroboletus satanas (Lenz) Kuan Zhao & Zhu L. Yang, należy do rodzaju Rubroboletus, który jest częścią rodziny borowikowatych (Boletaceae). Nazwa „rubro” w tłumaczeniu z łaciny oznacza „czerwony”, co odnosi się do charakterystycznego koloru spodu kapelusza grzybów tego rodzaju.
Pierwszą nazwę „borowik szatański” wprowadziła Alina Skirgiełło w latach 30-tych XX wieku. W 2021 roku Komisja ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego wydała zalecenie zmiany nazwy z „borowik szatański” (Boletus satanas) na „krwistoborowik szatański” (Rubroboletus satanas (Lenz) Kuan Zhao & Zhu L. Yang). Mimo to, wśród ogółu społeczeństwa najczęściej używana jest nadal nazwa pierwotna.
Borowik szatański posiada wiele potocznych nazw. W literaturze można spotkać określenia takie jak grzyb szatański, grzyb krwisty, grzyb diabelny (także znany jako diabeł, diablik czy diabelnik), grzyb truciciel, a nawet smoczy łeb. Najpopularniejszym określeniem tego gatunku grzyba jest jednak „szatan”.
Warto tutaj dodać, że terminy „szatan” lub „szatański grzyb” są używane w odniesieniu do wielu różnych gatunków grzybów. Specjaliści zauważają, że te potoczne nazwy mogą odnosić się do nawet 2/3 grzybów z rodziny borowikowatych. Niestety, nie zawsze są one używane prawidłowo, co jest wynikiem powszechnych błędów lub braku wiedzy na temat grzybów, a tym samym nie zawsze odnoszą się do gatunków trujących.