Subtelne drobinki stałe zawarte w zanieczyszczonym środowisku powietrznym są w stanie przedostać się do naszego organizmu poprzez układ oddechowy, negatywnie wpływając na zdrowie człowieka na różnorodnych płaszczyznach.
Coraz więcej dowodów wskazuje na powiązanie między ekspozycją na zanieczyszczone powietrze a wyższym ryzykiem wystąpienia poronienia, przedwczesnego porodu czy niskiej masy ciała noworodka. Za te komplikacje odpowiedzialne są procesy zapalne wywołane przez smog, które mają miejsce w ciele kobiety ciężarnej, w tym także w macicy. Jednakże, najnowsze badania naukowe sugerują, że zanieczyszczenia powietrza mogą uderzać bezpośrednio w rozwijający się płód. Naukowcy niedawno oznajmili swoje odkrycie cząsteczek sadzy po stronie embrionalnej błony płodowej, co zostało opublikowane na łamach „Nature Communications”. To odkrycie implikuje, że drobinki węgla z atmosfery są w stanie przenikać bezpośrednio do organizmu dziecka jeszcze przed jego narodzinami. W konsekwencji, do listy szkodliwych substancji, które mogą potencjalnie zaszkodzić płodowi, dodane zostały cząsteczki smogu.
W roku 2016 naukowcy z Uniwersytetu w Lancaster odkryli obecność „znacznych” ilości toksycznych nanocząstek, takich jak magnetyt, w ludzkim mózgu. Te potencjalnie szkodliwe minerały mogą przedostać się do naszego organizmu za pośrednictwem powietrza, a ich źródłem jest głównie spalanie paliwa przez samochody. Wcześniejsze badania wykazały, że te cząsteczki są powiązane z chorobą Alzheimera.
Również serce może być narażone na skutki zanieczyszczonego powietrza. Badanie przeprowadzone w 2019 roku pokazało obecność drobinek smogu w tkance mięśniowej serca mieszkańców obszarów miejskich. „Znajdują się one w mitochondriach, które wykazują uszkodzenia i wydają się nieprawidłowe” – mówi główna autorka badania Barbara Maher. „Mitochondria to 'elektrownie’ komórkowe – odpowiadają za zapewnienie energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania serca”.
Wątroba również jest narażona na oddziaływanie smogu ze względu na swoją rolę w naszym organizmie. Badanie przeprowadzone przez Wayne State University w Michigan za pomocą modeli zwierzęcych wykazało, że ekspozycja na pył zawieszony prowadzi do zwłóknienia wątroby. Z kolei badanie przeprowadzone przez University of Southern California pokazało, że pacjenci z rakiem wątroby mieszkający w obszarach miejskich mieli mniejsze szanse na przeżycie.
Globalne przeglądy dowodzą, że zanieczyszczenie powietrza jest zdolne do szkodzenia każdego narządu w ciele człowieka – ponad 70 000 naukowych publikacji potwierdziło, że smog ma kompleksowy wpływ na zdrowie ludzkie. Drobinki stałe przenikają przez płuca, są łatwo absorbowane przez komórki i transportowane przez układ krążenia, docierając do praktycznie wszystkich komórek w ciele.