Internet stał się nieodłącznym dodatkiem do życia każdego człowieka. W sieci budujemy kontakty społeczne, spędzamy wolny czas, dokonujemy zakupów, a także pracujemy. Nie powinno nikogo zatem dziwić, że z internetu korzystają także osoby, które nie żyją zgodnie z prawem. Popełnianie cyberprzestępstw stało się smutną codziennością, z jaką muszą mierzyć się wszyscy. Z tego względu przygotowaliśmy poradnik, w którym znajdziesz najczęstsze oszustwa internetowe. Podpowiemy Ci również, jak ich uniknąć, aby nie stać się ofiarą. Sprawdź sam!
Najczęstsze oszustwa internetowe – uważaj!
Cyberprzestępczość w ostatnich latach wzrosła kilkukrotnie. Wszystko za sprawą stałego rozwoju sieci, jak również możliwości, które w niej czekają. W internecie możemy zrobić aktualnie wszystko – obejrzeć film, porozmawiać ze znajomymi, zrobić zakupy lub po prostu pracować – jest to jednak przestrzeń, w której możesz stać się ofiarą przestępstwa. Z tej okazji przygotowaliśmy listę, na której umieściliśmy najczęstsze oszustwa internetowe. Przekonaj się sam, jak możesz się bronić!
Phishing
Jednym z najczęściej stosowanych sposobów, jakie stosują oszuści internetowi, jest phishing. Jest to metoda polegająca wprowadzeniu ofiary w błąd, wskutek czego następuje wyłudzenie poufnych danych. Mogą to być zarówno loginy, jak i hasła, a także numery karty kredytowej i kody PIN. Utrata tychże danych może doprowadzić do tragedii. Ofiary nie tylko tracą ogromne zasoby środków finansowych, lecz także tożsamość. Oszuści najczęściej podszywają się pod banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, a także różnego rodzaju organizację. Kontaktują się z ofiarą poprzez wysyłanie wiadomości e-mail, jak i SMS, w której znajduje się wygenerowany link do wprowadzenia poufnych danych. Do zmylenia posługują się podobnymi nazwami, logo, a także tworzą nowe adresy, które łudząco przypominają te bezpieczne.
Oszustwo nigeryjskie
Metodą stosowaną przez przestępców działających w sieci jest oszustwo nigeryjskie. Ofiara otrzymuje wiadomość drogą elektroniczną z prośbą o pomoc w podjęciu spadku. Sprawca ma się znajdować w tragicznej sytuacji, co nie pozwala mu np. na opłaty skarbowe, które są niezbędne, aby ten spadek otrzymać. Korzyścią dla ofiary ma być duża część środków finansowych, jakie rzekomo wpłyną na konto przestępcy w późniejszym czasie. Sprawcy podszywają się pod żołnierzy, prawników, lekarzy, a także dalekich krewnych.
Fałszywe oferty kupna/sprzedaży
W sieci możesz paść ofiarą oszustwa również wtedy, gdy próbujesz coś kupić lub sprzedać. Sprawcy zwykle zamieszczają świetną ofertę zarówno kupna, jak i sprzedaży, a następnie proszą o przesłanie pieniędzy drogą elektroniczną lub towaru za granicę, ponieważ tam rzekomo przebywają. Potwierdzeniem legalności transakcji ma być firma pośrednicząca, dzięki której środki finansowe lub towar będą zabezpieczone. Niestety najczęściej okazuje się, że pośrednik nie istnieje, a pieniądze zniknęły wraz z oszustem.
Jak uniknąć oszustw internetowych?
Przede wszystkim zachowaj czujność! Nie wchodź w nieznane linki, które otrzymujesz drogą telefoniczną, jak i elektroniczną. Weryfikuj nadawców wiadomości, które dostajesz. Dokonując zakupów w sieci, sprawdź dokładnie regulamin sklepu, ponieważ powinny być w nim podane wszelkie warunki użytkowania, jak i sposoby płatności. Niech Cię nie zwiodą kuszące oferty i zadziwiająco niskie ceny, ponieważ jest duża szansa, że nie otrzymasz przedmiotu bądź pochodzi on z dokonanego wcześniej przestępstwa kradzieży. Każdą próbę wyłudzenia danych, czy środków finansowych należy zgłaszać organom ścigania.