W kontekście zabawek i urządzeń emitujących biały szum, mówi się o nim jako o dźwięku relaksującym, wprowadzającym w stan ciszy, łagodzącym emocje i sprzyjającym spokojnemu snu. Najczęściej stosowany jest on dla niemowląt i małych dzieci. Jak jednak pokazują badania, może on być równie korzystny dla osób dorosłych.
Organizm człowieka, niezależnie od wieku, potrzebuje spokoju do „oczyszczenia” z nadmiaru bodźców i informacji, a następnie regeneracji. W tym procesie pomocna może okazać się całkowita cisza lub właśnie biały szum, który skutecznie zagłusza inne hałasy.
Biały szum, znany również jako white noise – biały dźwięk, to jednolity odgłos pozbawiony konkretnej melodii. Jego brzmienie można porównać do szeptu „szyyy”, szelestu liści na wietrze czy delikatnego uderzenia fali o brzeg. Dla niektórych kojarzy się z dźwiękiem telewizora po zakończeniu emisji programów, kiedy włączony jest tzw. obraz kontrolny. Biały szum to wyrównana kombinacja różnych częstotliwości dźwięków, której zadaniem jest zasłonięcie innych dźwięków otoczenia, uniemożliwiających skupienie się na pracy lub zasypianie.
Skąd wynika skuteczność białego szumu u dzieci?
Biały szum sprzyja spokojnemu zasypianiu i senowi noworodków oraz niemowląt. Przypomina on odgłosy, które maluchy słyszały będąc jeszcze w brzuchu matki, co sprawia, że czują się one bezpiecznie. Dodatkowo neutralizuje on inne dźwięki z otoczenia. Jednostajne dźwięki koją również niedojrzały system nerwowy niemowlaka.
Niektórzy rodzice są pełni pochwał dla białego szumu, który pomaga ich płaczliwym niemowlętom cierpiącym na kolki. W takich przypadkach warto zaopatrzyć dziecko w zabawkę czy specjalny otulacz emitujący biały szum. Źródło dźwięku powinno znajdować się w odległości około metra od uszu dziecka, a jego bezpieczna głośność nie powinna przekraczać 35 dB. Istotne jest też wyłączanie białego szumu, kiedy dziecko już zasnąć i śpi spokojnie.
Białym szumem mogą być również takie dźwięki jak: kapiąca woda z kranu, przelewająca się woda w akwarium, deszcz za oknem, pracująca suszarka do włosów, włączony wentylator, okap kuchenny, odkurzacz czy równomiernie tykający zegar.
Jak biały szum oddziałuje na dorosłych?
Biały szum jest również pomocny dla dorosłych, szczególnie tych z problemami z zasypianiem lub łatwo budzących się w nocy na skutek hałasów dochodzących zza okna. Korzystają z niego również osoby mające problemy z koncentracją lub cierpiące na ADHD, a pracujące w otwartych przestrzeniach biurowych. W niektórych przypadkach biały szum pomaga złagodzić intensywny ból głowy podczas migreny, a także jest wykorzystywany w terapii szumów w uszach.
Dorośli korzystający z aplikacji emitującej biały szum i słuchający go przez słuchawki powinni pamiętać o utrzymaniu najniższego poziomu głośności. Dźwięk nie powinien przekraczać 50 dB.
Czy biały szum jest szkodliwy dla mózgu?
Monotonny dźwięk nie przeszkadza w funkcjonowaniu mózgu, nie obciąża go ani nie zmusza do dodatkowej pracy. Badania pokazały, że nie aktywuje on kory mózgowej. Dzięki maskowaniu dźwięków otoczenia wprowadza umysł w stan relaksu i rozleniwienia.